Rüya

RÜYA HAKTIR. Hz. Peygamber’in gördüğü rüya, Mısır hükümdarının gördüğü rüya, Hz. Yusuf (AS)’ nin gördüğü rüya, Hz. İbrahim (AS)’ nin gördüğü rüya, Hazreti Ömer (RA)’ in gördüğü rüya vardır. Dolayısıyla Kur’an-ı Kerim’ de rüyaların hakikati ile ilgili bir çok ayetler vardır.

Fetih suresi   ayet 27   sayfa  515. 

                    ” Yemin olsun ki, Allah Peygamberine o rüyayı doğru olarak gösterdi. “ Peygamber Efendimiz, Hudaybiye seferine çıkmadan Mekke’nin fethedileceğini ve ashabı ile Mekke’ye girdiğini rüyasında görmüştür.  Bu ayet onun için nazil olmuştur.

                HZ ÖMER (RA) Medine’ de bir rüya görür. Kırmızı bir horoz gelmiş göbeği ile kasığı arasını bir kaç kere gagalamış. Abdullah Bin Cafer’in annesi, Ümeys kızı Esma’ ya Hazreti Ömer (RA)’ nın gördüğü rüyanın yorumunu yaptırmışlar. Yapılan yorum aynen şöyledir.  Ümeys kızı Esma şöyle demiş; ” O emir el müminin olan Hazreti Ömer’ e söyleyin hemen vasiyetini yapsın. Çünkü Acemlerden bir adam O’nu öldürecek. ” demiş.  Ve nitekim bir sabah namazında Mıgire Bin Şube’ nin kölesi olan Ebu Lulua adındaki bir kafir tarafından şehit edilmiştir.

                HZ HATİCE (RA) rüyasında, gökten ay inip koynuna girdiğini, ayın nuru koltuğundan çıkıp, bütün alemi aydınlattığını görür. Sabahleyin bu rüyayı akrabasından olan Varaka bin. Nevfel’e anlatır. Varaka’nın tabiri aynen şöyledir; “Ahır zaman Peygamberinin seninle evleneceğine, Senin zamanında O’na vahiy geleceğine, dininin nuru alemi aydınlatacağına, en önce O’na iman edenin sen olacağına, O peygamberin Kureyşden ve Haşimoğullarından geleceğine alamet ve işarettir.” yorumunu yapar.

                ERTUĞRUL GAZİ  Osman Gazi doğmadan bir gece ruyasında ocağında bir suyun kaynayıp gittikçe çoğaldığını büyük bir deniz haline gelerek bütün yer yüzünü doldurduğunu gördü uyanınca gördüğü rüyayı bir Allah c.c dostuna anlattı rüyanın tabir edilmesini istedi. O da Ertuğrul gazinin rüyasını senin bir çocuğun doğacak O ve suyu bütün yeryüzüne yahut da büyük kısmına hükmedecekler şeklinde tabir eyledi. Bir kaç gün sonra da Osman Gazi dünyaya geldi.

                OSMAN BEY, sık sık Şeyh Edebali’nin ziyaretine gider, öğütlerini dinlerdi. Misafir olarak kaldığı bir gecede gördüğü rüya şöyleydi: Şeyhin koynundan çıkan bir ay geldi kendi koynuna girdi. Göğsünde bir ağaç bitti. Öylesine büyük ve ulu bir ağaç oldu ki, dalları ve kökleri tüm Dünyayı sardı.

                     Gölgesi bütün yeryüzünü tuttu. İnsanlar o ağacın gölgesinde toplandılar. Koca dağlar ve dağların eteğinden çıkan coşkun sulara hep o ağaç gölge etti. Osman Bey rüyasını Şeyh Edebali’ye anlatır. Edabali rüyayı şöyle yorumlar: Ey oğul Osman, padişahlık sana ve soyuna kutlu ve mubarek olsun, kızım senin helalin olsun dedi.  Bir rüyadan doğan Osmanlılar tam altı asır Dünyaya egemen olurlar, hakim olurlar. Otuzaltı padişahtan kimi elli yıl, kimi ancak bir kaç ay saltanat sürdü. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey öldüğünde, kılıcından, elbisesinden ve mühüründen başka bıraktığı miras yoktu.

                FATİH SULTAN MEHMED HAN’ın başında bulunduğu ordu Otlukbeli yakınlarında konaklamıştı. Padişah o gece bir rüya gördü. Bunu Ulemadan olan sadrazamına anlattı: “Rüyamda ya bayram yada düğün gibi bir kalabalık ortasında bulunuyordum. Kalabalık arasından Uzun Hasan pehlivan kıspeti giymiş bir şekilde ortaya çıkıp durdu. ‘Var mı benimle güreşecek, kendine güvenen pehlivan?‘ diye bağırmaya başladı.

                    Bunları bana bakarak ve meydan okuyarak söylüyordu. Bende bir pehlivan kıspeti giyerek meydana çıktım. Dövüş sırasında bir ara Uzun Hasan benim gafletimden yararlandı. Üzerime hücum ederek beni dizlerimin üzerine çökertti. O anda sanki Dünya başıma yıkılmıştı. Uzun Hasan’ın ikinci hamlesini yapmasına fırsat bırakmadan ayağa kalktım. Bana yaklaştığında göğsüne öyle bir yumruk vurdum ki, dayanamayarak sırt üstü yere düştü.

                     Hıncımı alamamıştım, bir elimi göğsüne sokup ciğerinden bir parçasını koparıp yere attım. Bunun üzerine kan ter içinde ve heyecanla uyandım.” dedi. Sadrazam; “Rüyanız hayırlara vesile olsun Sultanım.“ dedikten sonra, rüyayı şöyle yorumladı. “Bir sıkıntı çekileceğini, sonra bizim tarafın galip geleceğine işaret ve alamettir.” Bu yoruma üzülen Fatih, aynı rüyayı diğer beylere de anlattığında onlar da aynı cevabı verdiler.

                     Yani Sadrazam’ın tabirine hak verdiler. Gerçekten Otlukbeli savaşı, rüyayı tabir edenlerin söyledikleri gibi gelişti. Fatih’in kumandanlarından Murat Paşa asıl orduyu beklemeden düşmanla savaşarak yenilmiş ve askerlerin çoğu şehit olmuştu. Kaçanlar ise ordunun büyük kısmına katılmışlar ve ikinci savaşta Osmanlı ordusu galip gelmiştir.

Rüyalar dört kısma ayrılır

1-Rahmani rüyalar
2-Şeytani rüyalar
3-Bilinçaltı rüyalar
4-İstihare Rüyalar


RAHMANİ RÜYALAR : Allah tarafından kullarına müjde olarak gösterilen rüyalardır bunlar gerçek rüyalardır.

                    ŞEYTANİ RÜYALAR : Şeytan tarafından insanı korkutmak için görülen rüyadır şeytani rüyalar yalan rüyalardır.

                    BİLİNÇALTI RÜYALAR : Kişi gündüzleri kendi kafasında kurduğu olayları yaşadığı olayları gece rüyasında görebilir buda kişinin kendisi tarafından bilmeden oluşturduğu rüyalardır.

                    İSTİHARE RÜYALAR : Bir konu hakkında hayırlı mi ? şer mi ? olduğunu anlamak için belirli ibadetler sonunda uykuya yatıldığında görülen rüyalardır.

                    GÜZEL BİR RÜYA GÖREN KİMSE ALLAHA VERDİĞİ BU GÜZEL MÜJDEDEN DOLAYI ŞÜKRETMELİDİR VE GÖRDÜĞÜ BU GÜZEL RÜYAYI SADECE SEVDİĞİ VE DOSTU OLDUĞUNA İNANDIĞI KİMSELERE ANLATMALIDIR.

“Rüya” için 2 yorum var.

  1. Hocam rüyamda evin içinde yer yarıldı ve alevlerin içinden Azrail geldi. Ama tam göremiyorum. Korkudan yerimden kıpırdayamadım. Sanki beni olduğum yere mıhladı. Çocuklarım iki yanıma koşarak geldiler. Beni almaya gelmiş Azrail. Ben rüyamda babamı telaşla arıyorum. O daha önceden bir kere Azraille konuşmuş ve ertelettirmiş rüyamda. Ama babamı göremiyorum. Biraz süre isteyim o arada yine babamla konuşur bir hal çaresine bakarız diyorum. Ve Azrail’e git 1 ay sonra gel diyorum. Oda 1 ay sonra deyip kayboluyor ve herşey eski haline dönüyor ve ben korkuyla dehşetle uyandım. 1 ay sonra ocağın 13’üne denk geliyordu. Tam ocağın 13’ünde evimize 3 gün önce aldığımız muhabbet kuşum öldü. Birtek Benimle olağanüstü derecede samimiydi. Avuçlarımın arasında uyuyordu. Hocam bu ne demek? Benmi öleceğim babammı ölecek? Yoksa kuşmu gitti benim yerime? Bu arada çocukluğumdan beri rüyalarımda genelde hep gelecek olayları görürüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir