Astroloji Nedir ve Tarihçesi

Neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan astrolojinin çıkış tarihi bilinmemektedir. İnsanoğlu var olduğundan beri astrolojinin de olduğu düşünülmektedir. Gökyüzüne aşırı ilgi duyan kişiler tarafından keşfedilmiş olan astroloji daha sonradan gökyüzüne bakarak gözlemler yapılan bilim dalı haline gelmiştir. Astrolojide birçok matematiksel işlemler bulunmaktadır. Bizlerde Medyum Burak ailesi olarak sizlere bu konu hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşalım istedik.

Yüzyıllar önce ortaya çıkmış olan astroloji tarihin en eski bilim dallarından birisidir. Yıldız ve gezegenlerin hareket ve konumlarının insan yaşamı ve karakteri üzerinde etkilerini incelemektedir. Astrolojinin etimolojik köken anlamı Yunancada sırası ile yıldız ve bilgi anlamı taşıyan astro ve logos kelimelerinin yan yana gelmesi ile oluşturulmuştur. İnsanoğlunun yeryüzünde olmayan nesnelere duymuş oldukları merak insanoğlunu astronomiye yönlendirmiştir. Oluşan gökyüzü olaylarını kontrol etmek ve hesaplayarak günümüzde bile bazı bilim temellerinin oluşturulmasını sağlamak astrolojiye bağlanmıştır. Astrolojinin oluşumu tümevarıma ve bilime dayanmaktadır. Astroloji ile insan yaşamının çizelgesi geçmişten geleceğe kadar çıkartılarak yaşam, sağlık, meslek gibi kararları almasında rol oynamaktadır.

Astroloji Türleri Nelerdir?

Gezegenlerin açıları hesabına göre insanoğlunun gelecekteki ruh halini belirleyen astroloji, doğum haritaları ile insanları bekleyen zorlukları da anlatmaktadır. Astrolojinin insan kaderini belirlediği çoğu kişi tarafından uydurulan bir hikâye olsa da astrolojinin insan kaderini belirlediğine inanan insan sayısı da bir hayli fazladır. İnsan davranışları öz irade ile gerçekleşmektedir. Astroloji sadece insanlara yol gösteren ve düşüncelerini belirli yönlere sevk etmeye sağlayan bilinç kaynağıdır. Astroloji son zamanlarda yıldızlardan fala bakma ve ileriki zamanlardan haber vermek için kullanıldığından bazı kişilerin astrolojiye olan inancı tamamen ortadan kalkmıştır.

Astroloji günümüzde halen gelişmeye devam etmektedir. Her geçen gün astroloji üzerinde yeni buluşlar yapılmaktadır. Mesela son zamanlarda astroloji türlere ayrılmıştır. Ülkeler astrolojisi, ırklar astrolojisi, şehirler astrolojisi, bireysel astroloji, seçim astrolojisi, ezoterik astroloji, davranış astrolojisi ve psikoloji astrolojisi astrolojinin türleri olarak sayılabilir.

Astrolojinin Tarihi

Varsayımlara göre başlangıcının M.Ö. 15.000’li yıllara dayandığı düşünülen astrolojinin insanlık tarihi kadar geçmişi olduğu düşünülmektedir. Çok eski tarihlerde yaşamını yitirmiş kişilerin toprak altındaki kemik kalıntıları üzerinde ay fazlarının kazınmış olduğu görülür. Astronominin gelişimi insanoğlunun tarım yapmaya başlaması ile hızlanmıştır. Tarım yapabilmek için mevsimlerin oluşması ve mevsimlerin değişme zamanları ay hareketleri ile hesaplanmaya başlanmıştır. Gökyüzü olaylarından anlam çıkartmaya çalışan insanoğlu astrolojinin gelişmesini de hızlandırmıştır.

Babil’de Astroloji

M.Ö. ikinci yüzyıl ortalarında Babil Astrolojisi keşfedilmiştir. Babil toplumunda keşfedilmiş olan astrolojinin Babil’de yeri ayrıdır. Babil’de keşfedilmesi sonrasında Mısır, Yunanistan ve Hindistan gibi ülkelere de yayılan astroloji sonrasında Avrupa ve Asya’ya yayılmıştır. Eski tarihlerde astroloji Babil krallarının kararlarında bile etkili rol oynamaktadır. Babil astrolojinin başlangıcını hava olayları ve doğal afetler gibi durumlar belirlemiştir. Gökyüzü ile bağlantılı olduğu düşüncesine de hava ve doğal afetler ile alakalı olması nedeni ile varılmıştır. Bu düşünce yaşamı etkileyen tüm olayların nedeninin gök olduğu kanısını insanlara aşılamıştır. O dönemlerde bilinen beş tane gezegenin her biri bir tanrı ile ilişkilendirilmiştir. Güneş tanrısı ve ay tanrısının dünyadaki maddi yaşantıyı etkilediği düşüncesi Babil halkında astrolojinin başlangıcı ile oluşmuştur. Önceleri on sekiz tane takımyıldızının bulunduğuna inanılan Zodyak kuşağının daha sonradan sayısı on ikiye düşürülmüştür. Günümüzde burçlar olarak bilinen on iki burç daha önceden on iki ev olarak hesaplanarak insan yaşamı hakkında bilgiler edinilmiştir. Çin’de astroloji tüm dünya ülkelerinden en fazla ilgi duyulan bilim dalıdır. Çin halkı ve Çin yönetimi neredeyse tüm adımlarında astrolojiden destek alarak yaşamlarını belirlemektedir.

Bu makaleyle ilgili geri bildirim gönderin.

Bu Makale Hakkında

Burak Hoca
Bu makale Burak Hoca tarafından yazılmıştır.
Kategoriler: Astroloji
Yazdır
Bu sayfaya 4121 defa erişilmiş.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

28 Evet
29 Hayır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir